Wiadomość o aresztowaniu przez kanadyjską policję dwóch muzułman w związku z zarzutami o udział w przygotowaniu ataku terrorystycznego na pociąg pasażerski z „pomocą al-Kaidy w Iranie” spotkała się z niedowierzaniem. Dlaczego? Część mediów, podobnie jak BBC, powtarza iż „trudno uwierzyć we współpracę pomiędzy Iranem, państwem szyitów, a al.-Kaidą, organizacją ekstremistycznych sunnitów”.

Ale w rzeczywistości wcale nie trudno w to uwierzyć. Można łatwo dowieść, podobnie jak Bill Rogio, że Iran utrzymuje bliskie związki z al-Kaidą: „W ostatnich kilku latach amerykański rząd dodał kilkunastu dowódców al-Kaidy z Iranu do swojej listy szczególnie niebezpiecznych terrorystów, a także zwrócił uwagę na “tajne porozumienie” pomiędzy reżimem w Teheranie o organizacją założoną przez Osamę bin Ladena”.

Roggio w swoim niezwykle ciekawym artykule zauważa, że Iran udziela wsparcia także innym ekstremistycznej grupie sunnitów – Talibom: „W dokumentach Departamentu Skarbu znalazła się informacja, że w sierpniu 2010 r na listę światowych terrorystów trafili dwaj dowódcy irańskiej jednostki wojskowej Kuds ponieważ wspierali Talibów w Afganistanie.”

Z analizą Roggio powinni zapoznać się zwłaszcza ci, którzy nie mogą sobie wyobrazić współpracy terrorystów ponad podziałami wyznaniowymi. Pewnie, wśród nich, są także ci, którzy nie wierzyli, że może dojść do sojuszu Nazistów z komunistami (został zawarty w 1939 roku). I we współpracę demokratycznej Ameryki ze Związkiem Sowieckim przeciw nazistowskim Niemcom.

 

 

Max Boot – politolog i historyk. Ekspert ds polityki bezpieczeństwa Council on Foreign Relations. Autor, wykładowca i konsultant. Należy do grona redakcyjnego The Weekly Standard. Był redaktorem The Christian Science Monitor i The Wall Street Journal. Autor bestselleru War Made New: Technology, Warfare, and the Course of History. Publikuje w Financial Times i The Times.