Premier Turcji Erdoğan z przywódcą terrorystów Hamasu

 

Trudno uwierzyć w to, że ktokolwiek spoza Białego Domu traktuje jeszcze poważnie prezydenta Obamę. Bardzo wyraźnie widać, że przywódcy innych państw są przekonani iż prezydent USA jest papierowym tygrysem. Wrogowie wykalkulowali sobie, że ostra retoryka byłego senatora przewodzącego delegacji byłych senatorów to pustosłowie. Podobnie przyjaciele wiedzą, że co najwyżej dobrze jest zrobić sobie zdjęcie z Obamą, ale gdy rzeczywistość ich przyciśnie to nie będą go słuchać.

Obojętność Obamy wobec faktu użycia broni chemicznej przez Syrię udowodniło twardogłowym od Phenianu do Caracas, że nie zapłacą niczym za przekroczenie „czerwonej granicy”. Przyjaciele też wyciągają wnioski. Za kilka tygodni do Białego Domu przyjedzie premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan mimo, że zignorował prośbę Waszyngtonu by odwołał swoje spotkanie z przywódcami Hamasu w Gazie.

Strategia Obamy w stosunku do Iranu opiera się na podtrzymywaniu kontaktów z Teheranem i nakładaniu sankcji mających uniemożliwić tamtejszemu reżimowi produkcję broni nuklearnej. Warto jednak podkreślić, że choć prezydent uważa najskuteczniejsze sankcje za swoje osiągnięcie to krytykował je w największym stopniu zanim uchwalił je Kongres. Turcja jest od dawna największą piętą Achillesową tych sankcji bo pomaga Iranowi w ich ominięciu poprzez wymianę ropy na złoto i statki. Jednak administracja Obamy nie zważając na to zwalnia Turcję od przestrzegania sankcji choć ten przywilej miały otrzymać wyłącznie te państwa, dla których uniezależnienie się od dostaw ropy z Iranu stanowiło ogromną trudność.

W styczniu transfery złota z Turcji do Iranu nieznacznie się zmniejszyły – to jednak ostatnie dane, według Hürriyet Daily News  wskazują, że obrót złotem wrócił do normalnego poziomu:

Od marca eksport złota z Turcji do Iranu wzrósł dwukrotnie w czasie gdy obroty złotem spadły. Dane przedstawione przez  Turecki Instytut Statystyczny (TÜİK) wskazują na wzrost wymiany złota na gaz naturalny od okresu spadkowego w styczniu. W marcu wartość eksportu złota do Iranu przekroczyła 380 milionów, gdy w tym samym czasie całkowity eksport tego kruszcu spadł o 15 procent do 467,6 miliona dolarów. Obroty z Iranem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi stanowiły 92 procent całego eksportu.

Wizyta, którą premier Erdoğan złoży w tym miesiącu w Białym Domu jest dla Turków znakiem poparcia ich polityki przez Obamę.

 

Dr Michael Rubin – historyk. Ekspert w American Enterprise Institute. Od 2002 do 2004 roku był członkiem kancelarii Sekretarza Obrony. Od 2004 do 2009 roku był redaktorem naczelnym prestiżowego czasopisma ekspertów “Middle East Quaterly”. Ostatnio opublikował Into the Shadows: Radical Vigilantes in Khatami’s Iran.