isis-islamic-state

Mapa planów podboju, które snują zwolennicy tzw Islamskiego Państwa

Zrobimy z was niewolników – takie groźby kierują terroryści z Państwa Islamskiego (ISIS) mieszkańcom Bałkanów, którzy nie są muzułmanami. Ich pogróżki nagrane zostały w języku serbo-chorwackim. Dżihadyści twierdzą, że w byłej Jugosławii jest już 5 tys zwolenników ISIS, których podżegają do mordowania Serbów i Bośniaków.

Włóżcie materiały wybuchowe pod ich samochody zaparkowane naprzeciwko ich domów, zatruwajcie ich żywność i napoje. Zabijajcie ich wszędzie!”- doradzają znani z licznych i wyjątkowo brutalnych zbrodni członkowie tak zwanej brytyjskiej brygady ISIS. Dowódca tej brygady pochodzi z Kosowa, a zastępca ze środkowej Serbii. ISIS zapowiada że wilajet Serbski, (czyli obszar administracyjny, którego nazwa pochodzi od arabskiego słowa waliyah to znaczy zarządzać), już wkrótce stanie się częścią Kalifatu.

Na początku czerwca syryjska stacja telewizyjna  Al Hayat pokazała film, na którym widać dzieci z Bośni i Hercegowiny przygotowujące się do walki pod czarna flagą wojującego Islamu. Prawdopodobnie przyjechały na Bliski Wschód z rodzicami, którzy walczą w szeregach tak zwanego Państwa Islamskiego.

Zdaniem analityków terroryści będą w najbliższym czasie próbować zdestabilizować, ten licznie zamieszkały przez społeczności muzułmańskie, obszar Europy. Stany Zjednoczone nie lekceważą tego niebezpieczeństwa. W ostatnich dniach specjalny wysłannik Białego Domu do walki z terroryzmem gen. John Allen spotkał się w Prisztinie z prezydentem Kosowa Atifete Jahjagą i tamtejszym premierem Isa Mustafą. Mieszkańcy tego utrzymującego się tylko dzięki międzynarodowej pomocy państwa (w 2013 r. pomoc zewnętrzna stanowiła 10 proc. PKB, a dochód (PPP) na głowę 8 tys dol. ) mogą stać się łatwym łupem muzułmańskich propagandzistów.

Bałkany, jeden z najuboższych regionów Europy, stały się jednym z ważniejszych celów ISIS, bo przeniesienie dżihadu na teren Europy miałoby wymiar symboliczny.