"Od 2010 rząd Filipin rządu Filipin negocjuje porozumienie pokojowe z Islamskim Frontem Wyzwolenia Moro (MILF) na wyspie Mindanao/Foto: Keith Kristoffer Bacongco/Copyright: Wikimedia Commons

“Od 2010 rząd Filipin rządu Filipin negocjuje porozumienie pokojowe z Islamskim Frontem Wyzwolenia Moro (MILF) na wyspie Mindanao/Foto: Keith Kristoffer Bacongco/Copyright: Wikimedia Commons

Na Filipinach trwa pościg za mordercami policyjnych komandosów, którzy zginęli 25 stycznia 2015 r. w czasie nieudanej akcji antyterrorystycznej. Terroryści zabili 44 funkcjonariuszy.

Prezydent Filipin Benigno Aquino III obiecał rodzinom zamordowanych policjantów że rząd znajdzie i ukaże winnych ich śmierci. Siły rządowe w feralnej akcji próbowąły ująć konstruktora bomb Abdul Basit Usmana. A także malezyjskiego terrorysty Zulkifli Bin Hira z al-Kaidy (podejrzanego o udział w zamachu bombowym na Bali, w 2002 r.). Malezyjczyk mógł zginąć w akcji, ale jego śmierć muszą jeszcze potwierdzić badania DNA.

Śmierć policyjnych komandosów z rąk islamskich radykałów zagraża porozumieniu rządu Filipin z Islamskim Frontem Wyzwolenia Moro (MILF) na wyspie Mindanao. Jednak zarówno prezydent Benigno Aquino, jak i przywódcy islamistów nie chcą łamać porozumienia pokojowego. Umowa przewiduje ustanowienie piętnasto osobowej komisji przejściowej, która przygotuje ustawę umożliwiającą utworzenie nowego regionu – Bangsamoro. Ma być on administrowany wyłącznie przez muzułmanów. Choć władze regionu otrzymają więcej uprawnień politycznych i gospodarczych niż dotychczas, takich jak choćby kontrola bogactw naturalnych, to jednak rząd centralny wciąż będzie decydował w sprawach polityki obronnej, bezpieczeństwa, zagranicznej i gospodarczej. Zgodnie z umową armia, którą tworzy obecnie jedenaście tysięcy islamskich rebeliantów, ma być stopniowo rozbrojona (chociaż nie wiadomo kiedy do tego dojdzie).

A w zdominowanych przez muzułmanów południowych regionach Filipin ma być przeprowadzone referendum. To mieszkańcy zdecydują jaki będzie mieć kształt i wielkość Bangsamoro.

Prezydent Aquino prowadzi negocjacje z islamskimi od początku swojej kadencji, to znaczy od 2010 roku. I jego zdaniem najnowsza umowa budzi nadzieję na osiągnięcie “realnego i trwałego pokoju”.

W ciągu czterdziestu lat konfliktu zginęło sto pięćdziesiąt tysięcy Filipińczyków, a setki tysiące zostało zmuszonych do ucieczki z domów. Spośród dwudziestu milionów mieszkańców wyspy Mindanao od 4 do 9 mln stanowią muzułmanie.