Don Coxe/ Photo Courtesy of BMO

 

 

 

Legendarny inwestor i ekonomista BMO Finance Group, która zarzadza aktywami wartości 538 mld dolarów, Don Coxe ostrzega iż decyzje polityków europejskich, związane z finansowaniem zadłużenia budżetowego, mogą przyspieszyć upadki banków. Jego zdaniem to nie sytuacja ekonomiczna Grecji najbardziej zagraża Europie, a kondycja gospodarki Włoch. I jak dodaje Coxe politycy zamienili “cały europejski system bankowy w machinę finansującą zadłużenie rządów”.

Inwestor szacuje, że Europa w ciągu roku musi wyasygnować około 2 biliony dolarów by pokryć zadłużenie. Skąd ta suma? To zobowiązanie bankow europejskch wynikające z pożyczek “olbrzymich sum” w dolarach w ramach tzw swapów walutowych (currency swap). “Nie wiem skąd one się wezmą bo Europejski Bank Centralny nie ma pieniędzy”. Jego zdaniem 450 mld obiecane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i 34 mld z Chin zostaną “przełknięte” w ciągu kilku tygodni.

Dlaczego Włochy wiszą nad Europą jak miecz Damoklesa? Bo ich rząd wyemitował największą ilość krótko-terminowych, trzy letnich obligacji. A ich termin realizacji upływa w przyszłym miesiącu. I choć inwestorzy przypuszczalnie nie będą ich próbować pozbywać się przed terminem (już w tym tygodniu), to jednak spłata będzie trudna dla Włoch. Dlaczego? Kraj Półwyspu Apenińskiego nie jest największą gospodarką w Europie “to ma największe zobowiązania z tytułu niezrealizowanych obligacji w Europie”. .

 

 

 

Donald Coxe – prawnik i ekonomista.  Jeden z najbardziej liczących się inwestorów na arenie międzynarodowej. Posiada 40 lat doświadczenia instytucjonalnej inwestycji i zarządza pieniądzem na rynkach kanadyjskich i w USA. Był Global Portfolio Strategist w BMO Financial Group. Jest szefem firmy doradczej Coxe Advisors LLC z siedzibą w Chicago. Wcześniej Don był zastępcą Redaktora Naczelnego National Review w Nowym Jorku.