Edward Snowden w telewizorze, w restauracji rosyjskiej/Archiwa

Wyobraźmy sobie wroga Putina, który musiał uciekać z Rosji, bo inaczej trafiłby do więzienia. Ta osoba za pośrednictwem telewizji wygłasza przemówienie do mieszkańców Sankt Petersburga, w którym krytykuje Putina za łamanie praw człowieka. I wyobraźmy sobie, że spotkałoby się to z ogromnym aplauzem słuchaczy.

Prawda, że trudno sobie to wyobrazić? Nie byłoby to możliwe właśnie dlatego, że w Rosji łamane są prawa obywatelskie. A gdyby do tego doszło to każdemu uczestnikowi spotkania groziłby wyrok więzienia.

A jednak dla Edwarda Snowdena nie ma przeszkód, żeby przemówić do Rosjan w czasie festiwalu Southwest w Austin. Organizatorzy zaaranżowali mu wywiad na zamówienie a publiczność nagrodziła owacją na stojąco. I co w tym złego?

Nikt nie zmusił Snowdena do wytłumaczenia się z jego hipokryzji. Jak można być obrońcą wolności w Internecie, przemawiać na tle Konstytucji i równocześnie gościć u despoty? Tyrana, który łamie prawa i wolności obywatelskie, o które walczyli Ojcowie Założyciele. Publiczność zamiast potraktować go jak jednego ze zdrajców, którzy najbardziej zaszkodzili naszemu krajowi, przyjęła Snowdena jak jeszcze jednego libertariańskiego autora lub profesora.

Źle się stało, że nikt z tych, którzy zadawali Snowdenowi pytania nie zapytał go co myśli na temat kontroli Internetu w Rosji czy ataku Putina na Krym. Odpowiedź sprawiłaby, że albo okazałby się bojaźliwym sługusem dyktatora albo naraziłaby się na wyrzucenie z kryjówki.

Trudno stwierdzić co jest bardziej wstrętne: arogancka pycha przemądrzałego Snowdena, który wygłasza swoje pouczenia czy naiwność słuchających go niczym proroka, którym stał się w ich oczach, wyrządzając szkodę rządowi odpowiedzialnemu za ich i nasze bezpieczeństwo. Rządowi, który chroni nas od takich zagrożeń jak al-Kaida czy w tym kontekście także Władimir Putin.

 

Max Boot – politolog i historyk. Ekspert ds polityki bezpieczeństwa Council on Foreign Relations. Autor, wykładowca i konsultant. Należy do grona redakcyjnego The Weekly Standard. Był redaktorem The Christian Science Monitor i The Wall Street Journal. Autor bestselleru War Made New: Technology, Warfare, and the Course of History. Publikuje w Financial Times i The Times.