Zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez towarzyszy z centralnego kierownictwa wszystkie media muszą pogłębiać swoje studium i przekazywać istotę [ducha] najważniejszych przemówień Sekretarza Generalnego Xi Jinpinga na temat strategicznego pozycjonowania “Czterech Elementów Kompleksowych” łącząc swoje relacje z głęboką troską o opinię publiczną. W miesiącu wrześniu akcent zostanie położony na nasilenie propagandy gospodarczej i naprowadzanie opinii publicznej oraz całościowe planowanie propagandy lokalnej, przeznaczonej dla zagranicy i do Internetu ażeby podjąć kolejny krok na drodze promocji debaty o świetlanej przyszłości gospodarczej Chin, wyższości systemu chińskiego jak również stabilizacji oczekiwań i wzbudzania zaufania.

  1. Poprawna interpretacja danych o gospodarce. We wrześniu Narodowego Biuro Statystyczne będzie sukcesywnie udostępniać do publikacji ważne informacje na temat zmian dotyczących środków produkcji i cen rynkowych, indeksu cen produkcji przemysłowej, produkcji przemysłowej przekraczającej normę i całkowitej wartości sprzedaży detalicznej produktów konsumenckich. W bliskiej przyszłości banki z zestawienia również sukcesywnie zaczną ogłaszać swoje roczne raporty dotyczące pierwszej połowy roku. Przekazując każdą taką wiadomość medium musi przeprowadzić wywiad z przedstawicielami i ekspertami z Narodowego Biura Statystyki w Chinach, Komisji ds Regulacji Chińskich Banków i innych odpowiednich organizacji. Każde medium musi poprawnie interpretować dane o gospodarce i w sposób właściwy przekazywać informacje na temat nowych zmian warunków na rynku i zarządzaniu odpowiednimi gałęziami przemysłu.
  2. Należy nasilić propagandę na temat osiągnięć w gospodarce i ich skutków. Uważnie obserwować sytuację na rynku i starannie…[/box]

Dokument:

Centrally Wydział Propaganda komunistycznej partii Chin o: gospodarka Chin

 

Zarówno państwowe, jak i niepaństwowe media chińskie znalazły się we wrześniu 2015 r. pod presją żeby mówić (i pisać) o wzroście gospodarki w Chinach i nie poświęcać zbytnio uwagi krachowi na tamtejszej giełdzie ani ostremu spowolnieniu, które miało miejsce w lecie.

Aresztowany dziennikarz Caijing Wang Xiaolu przyznał się przed kamerami Centralnej Telewizji do “wzbudzania paniki i zamieszania” pisząc krytyczne artykuły, a ponad 200 innych zostało zatrzymanych za “rozpowszechnianie plotek” dotyczących tąpnięć na giełdzie.

Zarządzenie z sierpnia 2015 r. nakazuje operatorom chińskich stron internetowych usunięcie artykułów na temat krachu, a w czerwcu Państwowa Administracja Prasy, Wydawnictw, Radia, Filmu i Telewizji pouczyły stacje radiowe i telewizyjne żeby “racjonalnie sterowały oczekiwaniami rynku żeby zapobiec niewłaściwym relacjom powodującym gwałtowne spadki lub wzrosty”.