img_0137

Delegaci na I Światowym Kongresie Tatarów Krymskich w 2009 r. / Photo-Copyright: Courtesy of Mejlis Tatarów Krymskich

Staunton, 13 lipiec – Zastępca szefa narzuconej przez Moskwę Państwowej Rady Krymu stwierdził, że planowany w Ankarze od 31 lipca do 2 sierpnia Światowy Kongres Tatarów Krymskich to “niebezpieczna inicjatywa”, która będzie tylko okazją do “jakichś oświadczeń” sprzeciw wobec przynależności Krymu do Federacji Rosyjskiej.

Jego komentarz wskazuje na to, że Symferopol i Moskwa zrobią wszystko żeby zminimalizować znaczenie tego spotkania i najprawdopodobniej uniemożliwią wyjazd swoim obywatelom, którzy chcieliby wziąć w niej udział a uczestnikom uniemożliwią powrót na Krym.

Ilyasow stwierdził, że “wielu krytyków z diaspory i ruchów narodowych uważa, że trzeba się zebrać” na takim spotkaniu lub rozwiązać organizację. Jednak “dlaczego takie spotkanie miałoby się odbyć właśnie teraz kiedy nie ma na nic wpływu.  Jedynym celem tej konferencji jest ponowny wybór przewodniczącego”, który następnie wyda oświadczenia anty-rosyjskie.

Urzędnik okupacyjnej administracji dodał, że jego reżim zorganizuje znacznie ważniejsze spotkanie 25 lipca “ażeby przedyskutować sytuację związaną ze zbliżającym się Światowym Kongresem Tatarów Krymskich” i żeby każdy zrozumiał jego znaczenie.

“Wiemy jakiego efektu Kongresu oczekują Krymscy Tatarzy mieszkający na Krymie. Niczego dobrego nie można się spodziewać. Nie chcemy uczestniczyć w Kongresie na którym masi współobywatele będą oskarżani, a nasz Krym potępiony.” – ciągnie Ilyasov.

Autor informacji, który cytuje wypowiedź Ilyasowa w tekście opublikowanym przez agencję informacyjną Krymskich Tatarów podkreśla, że “Tatarzy, który pracują w organach władzy rosyjskiej na Krymie od dłuższego czasu dyskredytowali Światowy Kongres Tatarów Krymskich” i rozpowszechniali kłamstwa na temat w Internecie.

Autor z agencji informacyjnej cytuje także szefa Mejlis Tatarów Krymskich Refata Chubarova, który dodał że w te działania zaangażowane jest także FSB. Mimo wszystko jednak zarówno on, jak i Tatarzy Krymscy z innych państw “także z okupowanego Krymu”, wezmą udział w obradach żeby wybrać przywódcę i wyznaczyć kierunek działania organizacji.

Kongres zbierze się po raz drugi. Pierwszy Kongres odbył się w maju 2009 r w Symferopolu zanim doszło do rosyjskiego Anschlussu. W obradach wzięło udział 800 deputowanych reprezentujących ponad 160 organizacji Tatarów Krymskich z 12 państw. Moskwa i okupowany przez Rosję Symferopol będą starały się żeby tym razem przyjechało mniej uczestników.