Publiczne egzekucje w Iranie/ Prawa: Ghasedine Azadi

 

Trzech więźniów powieszono 17 lutego w głównym więzieniu w Arak. Egzekucja trzech innych miała charakter publiczny przed tłumem zgromadzonym na jednej z głównych ulic w mieście Sziraz (Syrah). Inni więźniowie, jak podała agencja Fars (IRGC) zostali powieszeni w tym mieście dwa dni wcześniej.

A 16 lutego powieszono czterech innych więźniów: Ahmada Shahnoura Zehi (20 l),

Abdollaha Barahoui (27 l),

Parviza Mirbaloucha (35 l)

i Gholama Rigi Sistani (38 l) w głównym więzieniu w Zahedan.

Natomiast więzień Omar Shabazi został powieszony w więzieniu w Sanadaj.

Dwa dni później, według informacji przekazanej przez opozycjonistów, dzień wcześniej niż zaplanowano, wykonano wyrok śmierci na kolejnych ośmiu więźniach z zakladu karnego Adelabad w Sziraz. Grupę więźniów stanowiła kobieta i 7 mężczyzn

“Lotfollah J.”,

“Noor Mohammad Sh.”,

“Abbas N.”,

“Hossein A.”,

“Parinaz M.” (kobieta),

“Hamid A.”,

“Abdolvahed M.”

i “Ali T.”

Dzień przed wykonaniem wyroków śmierci opozycja zwróciła się z apelem do międzynarodowej społeczności by zatrzymać te egzekucje. Aktywiści z organizacji Iran Human Rights stwierdzili w oświadczeniu:

Większość z więźniów skazanych z oskarżenia za przestępstwa związane z obrotem narkotykami zostaje torturami zmuszona do przyznanie się do ich popełnienia. I jest skazana w nieuczciwych procesach. IRH zwraca się z ponagleniem do ONZ i wszystkich państw współpracujących z Iranem w kwestii “wojny z narkotykami”, by zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby położyć kres tym egzekucjom.

Jak twierdzą irańscy opozycjoniści egzekucje przeprowadzone jest pod pretekstem kary za przemyt narkotyków to metoda, którą reżim rozprawia się z więźniami politycznymi.

Inne źródło informuje, że 17 lutego wszystkie egzekucje były wykonane publicznie.

 

 

Ghasedine Azadi/OF