"Прямая линия с Владимиром Путиным, 2015" by Kremlin.ru. Licensed under CC BY 3.0 via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%9F%D1%80%D1%8F%D0%BC%D0%B0%D1%8F_%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D1%81_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%BC_%D0%9F%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%8B%D0%BC,_2015.jpg#/media/File:%D0%9F%D1%80%D1%8F%D0%BC%D0%B0%D1%8F_%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D1%81_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%BC_%D0%9F%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%8B%D0%BC,_2015.jpg

Wywiad telewizyjny z Putinem 2015 r. /Foto: Kremlin.ru. /LicencjaCC BY 3.0 via Wikimedia Commons –

Staunton, 4 czerwca – Nigdy dotąd sygnały wychodzące z Moskwy dotyczące przyszłości kontaktów Rosji i Zachodu nie były tak ze sobą sprzeczne. Niektóre z nich sugerują, że Władimir Putin jest gotowy do zawarcia nowego układu z Zachodem, a inne wskazują w dokładnie przeciwnym kierunku – iż chce nowej wojny światowej.

Część z tych sygnałów skierowana jest pod adresem rosyjskiej opinii publicznej. I niektórzy zachodni analitycy je ignorują. Inne wysyłane są do zachodnich przywódców i populacji ich krajów. Nie zwraca się przy tym uwagi, że taki chaos informacyjny jest elementem polityki agresji Moskwy wobec świata.

Nigdy dotąd, jak twierdzi komentator Novy Region-2 Ksenia Kiriłowa, nie było tak istotne uporządkowanie tych sygnałów i określenie ich znaczenia. Właśnie teraz gdy niektórzy na Zachodzie nadal wydają się wierzyć, że Putin chce zawrzeć z nimi nowy układ, rosyjska armia prowadzi nowy, zakrojony na szeroką skalę, atak na Ukrainę.

W dzisiejszym komentarzu Kiriłowa przekonuje iż trzeba określić “w jaki sposób oceniać informację z powszechnie dostępnych, rosyjskich źródeł” żeby móc dowiedzieć się czego można spodziewać się po Rosji w przyszłości. Komentatorka proponuje trzy zasady interpretacji tych informacji.

Po pierwsze, trzeba zawsze pamietać, że “za deklaracjami kremlowskich analityków, polityków i dziennikarzy kryją się fakty, nie tylko opinie, ale właśnie fakty i że nie wolno ich ignorować”. Fakty to np. koncentracja rosyjskiej armii na granicy z Ukrainą, naruszenie przestrzeni powietrznej NATO i wzrost wydatków na budżet armii.

Po drugie, wszystko co mówi Moskwa trzeba oceniać przez pryzmat tego “jak to się łączy z celami, sposobem myślenia i ambicjami Władimira Putina”. Kiriłowa uważa, że nie jest trudno określić trafnie czym one są i jakie wiążą się z nimi konsekwencje.

“Nikt nie zaprzeczy, że Putin bez wątpienia traktuje nie tylko Ukrainę ale cały były Związek Sowiecki jak strefę swojego absolutnego wpływu” – podkreśla analityk. Oczywiście mówił o tym niejednokrotnie przez wiele lat. W sposób szczególny wskazuje na to jego wypowiedź o “utracie terytorium przez Rosję” biorąc pod uwage fakt, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego Federacja Rosyjska leży w tym samych granicach co Rosyjska Republika Sowiecka.

Kiriłowa twierdzi, że “Putin bardzo boi sie rozszerzenia NATO i pojawienia się baz Sojuszu blisko jego granic”. W sposób szczególny irytuje go, że trzy państwa Bałtyckie są członkami NATO. Ponadto “Putin boi się otwartego konfliktu militarnego z NATO” i dlatego najprawdopodobniej nie przeprowadzi ataku na te państwa.

Putin poświęcił się odbudowie wpływów rosyjskich w Europie Wschodniej. Jego stwierdzenia na temat wielobiegunowego świata i układu jałtańskiego ukazują, że chce żeby Zachód przyznał iż Europa Wschodnia znajduje się w rosyjskiej strefie wpływów.

Jeśli Zachód będzie twardo się temu sprzeciwiał to jak sugerują oświadczenia Putina wówczas się ugnie lub przynajmnie nie będzie prowadził żadnych działań w tej sprawie zwłaszcza, że ma problemy w kraju. Jednak jeśli Zachód zdradzi, że chce negocjacjiw tej sprawie to on nie tylko przystanie na takie rozwiązanie ale podniesie cenę pchając ją do góry jak tylko będzie mógł żeby było więcej dla niego do “ugrania”.

I po trzecie, “inny ważny czynnik pomoże w przeprowadzeniu analizy” dotyczącej bieżących zamiarów Putina. I tym czynnikiem jest sytuacja wewnętrzna Rosji. Putin nie tylko stoi w obliczu problemów gospodarczych spowodowanych sankcjami, ale zagrażają mu bunty w stylu Pugaczowa, które do niedawna popierał.

Przywódca Kremla przypuszalnie bardziej niż NATO boi się, że w Rosji wyłonią się uzbrojone grupy, których nie będzie w stanie kontrolować. I te siły, jeśli nie będzie kontynuował ataków na Ukrainę czy gdzie indziej, mogą wywołać problemy w kraju.

Kiriłowa podkreśla, że Putin akceptuje agresję, nad którą ma kontrolę. A ta, która sie wymyka spod kontroli staje się dla niego śmiertelnym zagrożeniem. To wszystko, jak wskazuje komentatorka, wskazuje na to, że “reżimowi Putina potrzebna jest wojna choć nie musi toczyć się w Donbasie czy na Krymie.” Może wybuchnąć wszędzie. Ale musi się toczyć, bo Putin stworzył sytuację, z której nie ma wyjścia.

I co do tego nie powinien mieć wątpliwości nikt kto obserwuje wydarzenia w Rosji i kto chce uzyskać na nie wpływ.