Prawosławie bliżej do kalifatu i Związku Sowieckiego

Wsiewołod Chaplin jest rzecznikiem Prawosławia i protegowanym moskiewskiego Patriarchy Kiriła. / Photo: Archives

Staunton, 25 listopada – Niewiele osób zwróciło uwagę na wypowiedź Najwyższego Mufti Talgata Tajuddina, w której stwierdził że rosyjscy muzułmanie mają już swój kalifat. “Ten kalifat nazywa się Świętą Rusią” – wyjaśnił mufti znany z dziwacznych zachowań.

Jednak najprawdopodobniej więcej osób przywiąże wagę do stwierdzenia, że “najwspanialsze ideały” świętej Rusi nie tylko łączą ją z islamskim kalifatem ale także ze Związkiem Sowieckim. Tę koncepcję promuje duchowny prawosławny Wsiewołod Chaplin, protegowany i rzecznik moskiewskiego patriarchy Kiryła.

Przewodniczący Synodalnego Wydziału do spraw Kontaktów Kościelnych uważa, że na całym świecie trwa “poszukiwanie sprawiedliwości, wyższych wartości oraz dokonuje się zmiana dotychczasowego porządku.” “Musimy pozwolić na to żeby do tego doszło metodami pokojowymi i zgodnymi z prawem, ale przy pomocy bardzo konkretnych środków” – dodał.

“Ażeby do tego doszło musimy tutaj w Rosji realizować najwspanialsze ideały świętej Rusi, kalifatu i Związku Sowieckiego, to znaczy tych systemów, które stawiają wyzwanie niesprawiedliwości i dyktatowi, które niewielkie elity narzucają całym narodom” – mówił Chaplin w czasie spotkania w rosyjskiej izbie społecznego.

Władimir Putin wielokrotnie w ostatnich 10 latach twierdził, że Prawosławie jest bliższe Islamowi niż wiara rzymsko katolicka. Jednak wypowiedź Chaplina szokuje zwłaszcza w tej chwili, gdy Kreml twierdzi, że nie podtrzymuje dyktatury Assada tylko walczy z tak zwanym Islamskim Państwem.