&nbps;

Cieśnina Hormuz (zdjęcie satelitarne)/ Courtesy of NARA

Za każdym razem, gdy tylko Zachód stara się zmusić Iran do zamknięcia programu nuklearnego, reżim odpowiada mrożącą krew w żyłach groźbą zamknięcia Cieśniny Hormuz. Poważne traktowanie zagrożenia irańskiego nie możne jednak powstrzymać nas od działania: Iran może zaburzyć ruch w ciśnienie minami i atakiem szybkich łodzi, ale nie jest w stanie zamknąć tej ważnej drogi morskiej. Zaburzenia mogą być skutecznie zażegnane w dość krótkim czasie przez amerykańską marynarkę wojenną.

Financial Times przekonuje, że istnieje jeszcze jeden powód, który uwalnia od nadmiernych obaw przed rewanżem Iranu w postaci odcięcia dostaw ropy: „Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskiej otworzyły  nowy ropociąg omijający Cieśninę Hormuz, szlak handlowy, którego Iran groził zamknięciem, aby zmniejszyć wpływ Iranu na rynki ropy”.  Saudyjski ropociąg biegnie do Morza Czerwonego, a druga nitka łączy Emiraty z Oceanem Indyjskim. „Nowe połączenia zwiększą ponad dwukrotnie ilość ropy, która omija Cieśninę Hormuz do 6,5 mln baryłek dziennie, co stanowi około 40 proc. całego tranzytu 17 mln baryłek przez Cieśniną Hormuz”.

To jeszcze jeden powód, dla którego Zachód nie powinien ulegać pomrukom Teheranu i nałożyć jeszcze surowsze, jak pętla na szafocie, sankcje, by wymusić zamknięcie programu nuklearnego, którego rezultatem będzie bomba atomowa najpóźniej w 2014 roku, jak poinformował szef brytyjskiego MI6.

 

Max Boot – politolog i historyk. Ekspert ds. polityki bezpieczeństwa Council on Foreign Relations. Autor, wykładowca i konsultant. Należy do grona redakcyjnego “The Weekly Standard”. Był redaktorem “The Christian Science Monitor” i “The Wall Street Journal”. Autor bestselleru War Made New: Technology, Warfare, and the Course of History. Publikuje w “Financial” Times” “i The Times”.

Copyright by CCD i Ofensywa Wolności. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie fragmentu lub części tekstu w jakimkolwiek formacie elektronicznym bądź drukowanym bez pisemnej zgody Ofensywy Wolności zabronione.