Zmiana warty honorowej przed pomnikiem premiera Ataturka w Ankarze

Biały Dom nie przestaje wskazywać na Turcję nie tylko jako na sojusznika w regionie, ale stawia ją za model przemian na Bliskim Wschodzie. Ale upłynęło już kilkanaście lat odkąd Turcja przeprowadziła reformy demokratyczne.

Ostatnio doszło do reformy na rynku nieruchomości. Turecki rząd ogłosił wprowadzenie nowych regulacji. Jest jednak pewien problem: rząd zniósł uciążliwe przepisy i ustawy, które sprawiały, że inwestowanie na rynku nieruchomości było okropnością, ale, niestety, zalegalizował tradycyjne niechęci.

Ormianie, na przykład, nie mają wcale dostępu do rynku. Prawo uniemożliwia im posiadanie nieruchomości czy firmy w Turcji. Grecy mają trochę lepiej. Mają jednak zakaz kupna domów czy sklepów w Istambule i prowincjach nadmorskich. Ta dyskryminacja ma w Turcji swoje historyczne tradycje. W czasie I wojny światowej Turcji zabili, przypuszczalnie, milion Ormian. Większość świata uznaje ten czyn za świadomy akt ludobójstwa, choć tureckie władze wciąż się z tym nie zgadzają. Mniej znany jest fakt etnicznych czystek na Grekach i chrześcijanach z Istambułu, a także z egejskich prowincji, choć trzeba przyznać, że transfer populacji przebiegał w obydwu kierunkach.

Rząd turecki twierdzi, że jego polityka dyskryminacji to rewanż. Jednak to może być prawda w stosunku do zakazu nabywania nieruchomości nałożonego na Północnych Koreańczyków, choć Korea Północna nie wydaje swoich dochodów na zakup własności na wybrzeżach tureckich. Wydaje się jednak, że większą rolę odgrywa tutaj niechęć Recep Tayyipa Erdoğana do chrześcijańskich sąsiadów. Według Hürriyet Daily News:

Obywatele Grecji mają zakaz kupowania nieruchomości na terenie 28 nadmorskich prowincji, włącznie z Istambułem, prowincją Edime, która graniczy z Grecją. Takie ograniczenia nie obowiązują w zachodnim regionie Grecji, Tracji, w stosunku do Turków.

 „Greccy nie mogli wcześniej także kupować własności na wybrzeżu Turcji.  A jeśli Grek odziedziczył tam nieruchomość to był zmuszony prawem sprzedać w ciągu miesiąca”, powiedział Atilla Lök, prawnik specjalizujący się w rynku nieruchomości.

 

Dr Michael Rubin – historyk. Ekspert w American Enterprise Institute. Od 2002 do 2004 roku członek kancelarii Sekretarza Obrony. Od 2004 do 2009 roku redaktor naczelny prestiżowego czasopisma ekspertów “Middle East Quaterly”. Ostatnio opublikował Into the Shadows: Radical Vigilantes in Khatami’s Iran.