DAVOS-KLOSTERS/SWITZERLAND, 28JAN09 - Lilia Shevtsova, Senior Associate, Carnegie Endowment for International Peace, Carnegie Moscow Center, Russian Federation; Chair, Global Agenda Council on the Future of Russia, captured during the session 'Update 2009: Crises to Prevent at All Costs' at the Annual Meeting 2009 of the World Economic Forum in Davos, Switzerland, January 28, 2009. Copyright by World Economic Forum swiss-image.ch/Photo by Monika Flueckiger

DAVOS-KLOSTERS/SWITZERLAND, 28JAN09 – Profesor Lilia Szewcowa, z Carnegie Endowment for International Peace. Forum Gospodarcze w Davos, 28.01.2009. /Copyright by World Economic Forum swiss-image.ch/Photo by Monika Flueckiger

Staunton, 11 sierpnia

 

D woje prominentnych rosyjskich analityków twierdzi, że coraz bardziej chaotyczne zachowanie Władimir Putina, które wyraźnie działa na jego niekorzyść powodowane jest strachem przed utratą władzy. Wpisują się w to jego ostatnie decyzje dotyczące palenia na granicy objętej embargiem żywności i uniemożliwienie opozycyjnym kandydatom start w wyborach regionalnych.

Andriej Piontkowski powiedział w kijowskiej telewizji Kanal 5, że sytuacja na Kremlu teraz panuje sytuacja “przypominająca panikę” bo “nowe sankcje zachodnie uderzyły przede wszystkim w rosyjską elitę”. A przeciętni Rosjanie są źli z powodu wzrostu cen, które są skutkiem putinowskich kontr-sankcji.

Ten strach przejawia się w “braku wystarczającego wsparcia rządowej propagandy dla niszczenia żywności”. Propaganda funkcjonuje w trybie umiarkowanym żeby nie obrazić ludzi. Piontkowski twierdzi, jak mówił już w innych miejscach, że otoczenie Putina zastanawia się nad usunięciem go gdyby nie zmienił kierunku swojej polityki.

Również Lilia Szewcowa stwierdziła, że Kreml okazuje “strach” w decyzjach “zmian w wyborach do Dumy, odmowie opozycji prawa do kandydowania w regionalnych wyborach, niszczeniu konstytucji, tworzeniu prawnej podstawy dla arbitrarnych działań, tworzeniu wrogów żeby wprowadzić w Rosji stan wyjątkowy oraz w zastraszaniu reszty świata.”

 

Lilia Szewcowa: Putin powinien się bać będąc coraz mniej legalnym przywódca coraz bardziej łotrowskiego reżimu. Jeśli się już zaczął bać, to nikt nie powinien się tego obawiać.

 

Szewcowa zapytała dlaczego tylu rosyjskich komentatorów zamiast proponować alternatywę na miejsce Putina wyjaśniają jego postępowanie czyli pośrednio zachęcają ludzi po prostu do czekania na jego odejście. Dlaczego ktoś miałby pomagać Putinowi i jego reżimowi “przezwyciężać strach”? To nie jest pomyłka tylko fundamentalny błąd.

Biorąc pod uwagę działania Putina istnieją powody żeby sądzić iż musi się obawiać tego jak zachowa się jego otoczenie. I nawet czy przypadkiem Rosjanie w końcu nie będą mieli go dość. Jednocześnie trzeba pamiętać, że istnieje jeszcze bardziej niepokojąca możliwość.

Jest bowiem całkiem prawdopodobne, że Putin może skorzystać jeśli nastanie powszechne przekonanie, że on się boi. Bo wtedy jak szczur zagnany do kąta może posunąć się do wszystkiego. A wtedy sam ten fakt może sprawić iż część decydentów w Rosji i za granicą będzie zastanawiać się jak sprawić żeby bał się mniej. Reasumując podkreślanie, że Putin się boi może wykorzystać jako kolejną metodę realizacji swoich celów.

Jako coraz mniej legalny przywódca coraz bardziej łotrowskiego reżimu Putin powinien się bać. Ale jeśli się już zaczął bać to nikt nie powinien się tego obawiać. Wszyscy powinni zrozumieć, że takie uczucie jest naturalnym rezultatem agresji Putin przeciw Gruzji, Ukrainie i Rosjanom oraz gróźb pod adresem Rosjan i reszty świata.