W środę 27 stycznia 2016 r. dwaj Polacy, których potomkowie są Amerykanami i dwaj Amerykanie otrzymali godność Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata w czasie wyjątkowej, pierwszej takiej uroczystości, w dziejach Stanów Zjednoczonych.

Zaszczytny tytuł otrzymali Polacy Walery i Maryla Zbijewscy oraz Roddie Edmonds i Lois Gunden ze Stanów Zjednoczonych.

Państwo Zbijewscy otworzyli w 1942 r. [signinlocker id=”4938″] swój dom dla Elżbiety, córki Janiny Ferster, którym udało się uciec z warszawskiego Getta. I wkrótce także pani Janina znalazła tam schronienie. Razem z dzieckiem mieszkała dopóki sama nie wynajęła mieszkania pod fałszywym nazwiskiem. Pani Walery i Maryla Zbijewscy opiekowałi się jej córką. Państwu Zbijewskim, podobnie jak innym Polakom, groziła kara śmierci ze strony reżimu hitlerowskich Niemiec za pomoc Żydom.

W ceremonii, ktora odbyła się w Ambasadzie Izraela w Waszyngtonie wziął udział prezydent USA Barack Obama.

Ambasador Izraela w USA Ron Dermer powiedział:

“Zgromadziliśmy się tutaj dziś wieczorem żeby uczcić cztery osoby, które troszczyły się o swoich braci. Jesteśmy tutaj żeby uczcić cztery odważne osoby, które nie traktowały swojego postępowania jak bohaterstwo tylko najbardziej elementarne zobowiązanie wobec osoby ludzkiej takiej jak oni.
I ten fakt sprawia iż stali się bohaterami.
Zostali bohaterami nie dlatego, że odpowiedzieli na pytanie Kaina. Stali się bohaterami ponieważ odpowiedzieli także na pytanie Boga.
Te cztery osoby potrafiły odpowiedzieć na pytanie: “gdzie jesteś?”
W czasach obojętności to oni byli ludźmi czynu.
W czasach tchórzostwa to oni okazali odwagę.
W czasach ciemności to oni stali się źrodłem światła.
Dlatego gdy dziś wieczorem czcimy ich dusze nie zatrzymujmy naszej uwagi wyłącznie na ich heroizmie.
Wzbudźmy w sobie nadzieję na to, że ich światło stanie się inspiracją w naszym życiu ażebyśmy także i my potrafili odpowiedzieć we właściwy sposób na te uniwersalne pytania – i w ten sposób budować lepszą przyszłość całej ludzkości.” 

[/signinlocker]