Na zdjęciu satelitarnym Korea Północna pogrążona w ciemnościach, poniżej rozświetlona Korea Południowa / Courtesy of Defense Meteorological Satellite Program

Odpowiedź wydaje się być zadziwiająco oczywista, ale nie dla agencji Reutersa. W artykule o tym, jak różny los może spotkać zwycięskich i pokonanych sportowców z Korei Północnej pojawia się taki oto fragment:

Życie w Korei Północnej jest ciężkie… Prawie jedna trzecia 24 milionowej populacji cierpi głód i ubóstwo z powodu międzynarodowych sankcji nałożonych za program nuklearny, upadającej gospodarki, niewłaściwego systemu dystrybucji żywności i braku przyjaciół z wyjątkiem sąsiadujących z nią Chin.

Trzeba na prawdę intelektualnego akrobaty z zasłoniętymi oczyma, żeby zupełnie nie dostrzec powodów fiaska Korei Północnej: państwa totalitarnego, które gardzi swoimi obywatelami. Celem międzynarodowych sankcji może być program zbrojeniowy Północy, ale jeśli zostałyby jutro zniesione to jedynie skorzystałby na tym Kim-Jong-um i wojsko. System dystrybucji żywności nie jest wadliwy tylko nierówny. Bo kiedy administracja Clintona wysłała pomoc żywnościową do Korei Północnej to skorzystał na tym reżim i armia. Reżim prowadzi politykę Songbun, społecznego system klasyfikacji, który naznacza Północnych Koreańczyków na całe życie. Tylko bardzo niewielu ma szansę skorzystać, reszta jest wyrzucana po zużyciu.

Ani też rozpad gospodarczy Korei Północnej nie był pasywnym procesem. Przywódcy reżimu, zamiast inwestować w rozwój gospodarczy, przekierowali wszystkie inwestycje do swojej ponad milionowej armii. Nie ma lepszej ilustracji obrazującej koszt dyktatorskich rządów niż zestawienie Północnej i Południowej Korei.

Reuters mógł myśleć, że ich wyjaśnienie sytuacji w Korei Północnej może nie mieć znaczenia wrzucone mimochodem, ale przeciwnie ma ogromne znaczenie dla tych, którzy nie rozumieją dlaczego Korea Północna pogrążona jest w biedzie. Nie można pomijać najważniejszego faktu: pełną odpowiedzialność za beznadziejną sytuację Korei Północnej ponosi wyłącznie morderczy, totalitarny reżim.

 

dr Michael Rubin historyk. Ekspert w American Enterprise Institute. Od 2002 do 2004 roku był członkiem kancelarii Sekretarza Obrony. Od 2004 do 2009 roku był redaktorem naczelnym prestiżowego czasopisma ekspertów “Middle East Quaterly”. Ostatnio opublikował Into the Shadows: Radical Vigilantes in Khatami’s Iran.