Dyktatorzy często tracą władzę wskutek swojej głupoty, arogancji i niepohamowanej agresji. Saddam Hussein mógł rządzić jeśli przyznałby wprost, że nie ma broni masowego rażenia. Muammar Kadafi mógł przetrwać jeśliby nie składał żądnych krwi oświadczeń, że zmasakruje wszystkich w Benghazi. A Bashar al -Asad miałby większe szanse przetrwania gdyby jego obrona przeciwlotnicza nie zestrzeliła F-4 Tureckich sił powietrznych.

Nadal nie wiadomo dokładnie co się wydarzyło, ale z pewnością w wyniku tego incydentu wzrośnie rola Turcji – już i tak znacząca – w udzielaniu pomocy opozycji syryjskiej.

Może nawet dojść do utworzenia „stref bezpieczeństwa” na terenie Syrii i w konsekwencji sprawić iż interwencja NATO stanie się bardzo prawdopodobna. Oddział obrony przeciwlotniczej, który zestrzelił Turecki myśliwiec, nawet gdyby się bardzo starał, nie mógł spowodować większych problemów swojemu przywódcy.

 

Max Boot – politolog i historyk. Ekspert ds polityki bezpieczeństwa Council on Foreign Relations. Autor, wykładowca i konsultant. Należy do grona redakcyjnego The Weekly Standard. Był redaktorem The Christian Science Monitor i The Wall Street Journal. Autor bestselleru War Made New: Technology, Warfare, and the Course of History. Publikuje w Financial Times i The Times.

 

Copyright by CCD i Ofensywa Wolności. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie fragmentu lub części tekstu w jakimkolwiek formacie elektronicznym bądź drukowanym bez pisemnej zgody Ofensywy Wolności zabronione.