Obawiano się, że Protestanci, wyborcy Republikanów, mogą nie chcieć głosować na Romneya ze względu na jego religię. Jednak ostatnie badania ośrodka Pew Research Center zaprzecza tej teorii:

Ostatnie narodowe badanie Forum on Religion & Public Life ośrodka Pew Research Center i Pew Research Center for the People & the Press przeprowadzone od 28 czerwca do 9 lipca 2012 roku wśród reprezentatywnej grupy 2973 dorosłych, w tym 2373 zarejestrowanych wyborców wykazało, że opinia 60 procent wyborców, która ma świadomość, że Romney jest Mormonem nie zmieniła się przez 4 miesiące od prawyborów Republikanów.

Przeważająca większość, która wie jaką wiarę wyznaje Romney, twierdzi, że jego przekonania nie stanowią dla nich przeszkody. Ośmiu na dziesięciu wyborców, którzy wiedzą, iż Romney jest Mormonem twierdzi, że jego wiara nie jest problemem (60 procent) lub nie jest dla nich ważna (21 procent).

Co dziwne, więcej (60 procent) poprawnie twierdzi, że Romney jest Mormonem, niż tych którzy poprawnie (49 procent) określają wiarę

Mitt Romney / Copyright: Romney for President

Obamy – chrześcijaństwo. Siedemnaście procent jest nadal przekonanych, że Obama jest muzułmaninem.

Według Pew dla wyborców religia nie odgrywa najważniejszej roli. Ale wydaje się, że ma wpływ na ich entuzjazm.

Fakt, że Republikanie popierają kandydaturę Romneya sprawia, że wyborcy nie odczuwają dyskomfortu wobec jego wiary. Wśród Republikanów i skłaniających się do poparcia Republikanów, którzy twierdzą, że nie czują się źle z powodu tego, iż Romney jest Mormonem, 44 procent udziela mu silnego poparcia. Tylko 21 procent mocno go popiera w grupie tych, dla których Mormonizm Romneya stanowi dyskomfort.

Romney nie poświęcił zbyt dużo czasu swojej religii, a według Pew nie ma powodu do takich wypowiedzi. Tylko 16 procent wyborców twierdzi, że chciałoby poznać w większym stopniu religię Romneya – i prawdopodobnie można bezpiecznie założyć, że większość z nich pracuje w “The New York Times”.