Ambasador Gruzji w Stanach Zjednoczonych, Temuri Yakobashvili, odpowiedział na moje pytanie czy Gruzja pomaga Iranowi omijać sankcje. Ambasador Yakobashvili napisał:

To jest po prostu nieprawda. Rząd Gruzji nigdy na to by nie pozwolił lub współpracowałby w jakiejkolwiek formie, by złamać międzynarodowe sankcje. Ktokolwiek twierdzi, że widział przewóz irańskiej ropy jest w błędzie lub został źle poinformowany. A odpowiedź na pytanie, czy Gruzja pomaga Iranowi omijać sankcje brzmi jednoznacznie: “nie”. 

Jestem wdzięczny, że ambasador Yakobashvili przysłał odpowiedź. I choć ruch irańskich cystern – i informacje dotyczące opłat tranzytowych, które usłyszeli od Gruzinów ci, którzy ostatnio wrócili z Gruzji – są ciekawe, odpowiedź ambasadora na pytanie “czy Gruzja pomaga łamać sankcje przeciw Iranowi” ukazuje powagę, z jaką państwo gruzińskie traktuje amerykańskie interesy.

Jego oświadczenie w sprawie sankcji nałożonych na Iran jest jednoznaczne. Gdyby tylko inne państwa sąsiadujące w regionie – na przykład Armenia, Turcja i Rosja – traktowały z taką samą powagą sankcje i przyjęły te same pro-zachodnie, liberalne wartości, wówczas sytuacja w regionie byłaby znacznie lepsza. Byłoby także lepiej, gdyby USA nie pozostawiło wątpliwości tym państwom, a obecna administracja nie zawsze tak postępuje, że przyjaźń i lojalność się liczą.

 

 

dr Michael Rubin – historyk. Ekspert w American Enterprise Institute. Od 2002 do 2004 roku był członkiem kancelarii Sekretarza Obrony. Od 2004 do 2009 roku był redaktorem naczelnym prestiżowego czasopisma ekspertów “Middle East Quaterly”. Ostatnio opublikował Into the Shadows: Radical Vigilantes in Khatami’s Iran.