Weeks_russian_march_480_04nov2011

Marsz nacjonalistów rosyjskich. Na sztandarze napis: “Oddamy Rosję Rosjanom”, 4 listopad 2011 r. / Photo:  Y. Weeks – VOA, . Licencja: Public Domain via Wikimedia Commons

Staunton,  24 lipiec

W najnowszym raporcie “Ksenofobia i radykalny nacjonalizm” Centrum Analityczne SOVA twierdzi, że “wyraźnie zmniejszyła” się ilość akcji na ulicach w tym także ataków na imigrantów przez rosyjskich nacjonalistów ponieważ władze zaczęły ostro im przeciwdziałać.

Równocześnie jednak autorki raportu Wiera Alperowicz i Natalia Judina ostrzegają iż “ostro wzrosła” liczebność radykalnych nacjonalistów rosyjskich, którzy koncentrują się na szkoleniach paramilitarnych mimo, że władze także walczą z tym problemem.

Wskazują także na fakt współpracy radykalnych nacjonalistów z grupami pro-rządowymi. Ten trend może zmniejszyć intensywność pewnych działań, ale nasilić inne, które mogą przypuszczalnie stworzyć zagrożenie.

 

 W ostatnim półroczu Moskwa ograniczała działalności tych nacjonalistów, którzy sprzeciwiają się polityce władz Rosji na Ukrainie.

 

Analitycy SOVA twierdzą, że władze “zastosowały wobec opozycyjnych nacjonalistów nowe, surowsze reguły postępowania” w formie aresztów większości z nich, oskarżaniu ich o ciężkie przestępstwa a także wymierzaniu dłuższych kar więzienia. W ten sposób eliminują przywódców i zniechęcają część uczestników.

Według analityków ostatnich 6 miesiącach Moskwa skoncentrowała się zwłaszcza na ograniczaniu działalności tych nacjonalistów rosyjskich, którzy sprzeciwiają się polityce władz na Ukrainie. I wielu spośród tych krytyków zostało uciszonych lub stało się zwolennikami Moskwy.

Według raportu wstępne dane świadczą o tym, że 4 osoby zmarło, a 37 zostało rannych w atakach przeprowadzonych przez grupy rosyjskich nacjonalistów. “Dane są optymistyczne” – mówi Natalia Judina – “jednak nie cieszyłabym się z tego wyniku.” I dodaje, że teraz “katastrofalnie” mało wiadomo o tego typu atakach, i prawdziwe dane mogą być gorsze.

Alperowicz i Judina podkreślają, że “chaotyczna walka z propagandą nienawiści” nie spowoduje, że “zmniejszy się poziom agresji” w społeczeństwie rosyjskim.