Nareszcie! W końcu jak powiada miś Yogi: i wszystko znowu się powtarza. I znowu toczy się rewolucja Reagana. Udowodnili to w wyraźny sposób senator Ted Cruz i Donald Trump zadając jeden cios w Iowa.

A New York Times zamieścił taki tytuł na pierwszej stronie: “Związki zawodowe skłaniają się ku Demokratom, lecz Donald Trump zyskuje uwagę członków”.

Ten artykuł [i podobne] opisują jedną nogę stołka z trzema nogami, który nazywano koalicją Reagana. Jedną nogę stanowili jastrzębie w sprawach polityki zagranicznej (choć nie neo-konserwatyści). Drugą byli społeczni konserwatyści. A trzecią – konserwatyści gospodarczy. Zatem niebieskie kołnierzyki i członkowie związków – znani też jako “Demokraci Reagana” – byli częścią każdej z tych trzech nóg stołka. Byli zażartymi antykomunistami, o poglądach społecznie konserwatywnych. I przede wszystkim bali się utraty pracy i byli zaniepokojeni sytuacją gospodarczą.

 

Najważniejszy fakt widoczny jest po dodaniu wyników Trumpa i Cruza w połączeniu z Carsonem – powróciła rewolucja Reagana.

 

To jest grupa wyborców sen. Teda Cruza. Jednak wielu z nich skłania się ku Trumpowi. W Iowa Trump uzyskał 22, a Cruz 34 proc. głosów wyborców społecznie konserwatywnych. (…)

Ale najważniejszy fakt widać po dodaniu wyników Trumpa i Cruza w połączeniu z Carsonem – powróciła rewolucja Reagana.

Jeśli rewolucja powróciła to gdzie była dotąd? Odpowiedź. Została wymieciona za drzwi przez Bushów i establiszment Republikanów. Warto przypomnieć co były menadżer kampanii Reagana z 1984 r. i dyrektor ds politycznych w Białym Domu Ed Rollins  powiedział o włączeniu Busha jako kandydata na wiceprezydenta w 1980 r.

 

W tym czasie nie zdawałem sobie sprawy z tego, że właśnie położyli kres naszej własnej konserwatywnej rewolucji. Konserwatyści odnieśli zwycięstwo, ale oddali przyszłość umiarkowanemu establiszmentowi ze wschodu [wschodnich stanów – red.]

…uczucie jakie się we mnie zrodziło po selekcji Busha opisuje określenie “koń trojański”. Do naszego obozu dostał się wróg.

…właściwie Ronald Reagan po zwycięstwie oddał miecz przegranym. W 1988 r… Reagan przekazał przywództwo wiceprezydentowi Bushowi. U zarania rewolucji zostało zapoczątkowane jej zwijanie.

 

Zwróćmy uwagę na słowa iż konserwatyści wygrali “ale oddali przyszłość umiarkowanemu establiszmentowi ze wschodu. Od chwili gdy Bush 41 przeniósł się do Białego Domu – od 1989 do 2016 r. – trwało 27 lat “przyszłości”. Przyszłość establiszmentu, którą Bush 41 nazwał “bardziej uprzejmą i delikatną”, a Bush 43 “konserwatyzmem ze współczuciem”. Obaj w rezultacie doprowadzili do tego co Barry Goldwater [konserwatysta amerykański-red] określił “New Deal biednego sklepu” a Reagan pogardliwie: “zakon” Republikanów. Bush 41 po omal przegranej nie został wybrany w ponownych wyborach otrzymując tylko 37 proc. głosów poparcia. Bush 43 potrzebował werdyktu Sądu Najwyższego by dostać się do Białego Domu i ledwo wygrał z Johnem Kerrym. I niemal każdy Republikanin, który otrzymał nominację po Reaganie miał poparcie “establishmentu” i “był umiarkowany” – Bob Dole, John McCain, Mitt Romney. I przegrywał. Jak Gerald Ford w 1976.

Reagan_Bush nominations

Weźmy teraz Trumpa i Cruza, którzy świadomie odcięli się od (nie wspominając ataków Trumpa) Partii Republikanów jak postrzegają ją Bush, Ford, Dole, McCain i Romney. I nagle uzyskują ogromne poparcie konserwatystów społecznych, niebieskich kołnierzyków i wyborców ze związków.

W tej chwili spora chmura pyłu unosi nad sztabami Trumpa i Cruza. W powietrzu fruwa wiele oskarżeń i kontr-oskarżeń nie tylko między tymi dwoma sztabami, ale także wokół Rubio, Christie i Busha. Najlepsza rada jaką można dać każdemu z nich dzisiaj brzmi: “Spokojnie i do przodu !”.

Jeden z nich wygra. Ale gdy nadejdzie czas na pokonanie Jej to wszyscy muszą się włączyć. I doprowadzić do tego, że zapanowała rewolucja Reagana żebyśmy mogli “Sprawić, że Ameryka stanie się znowu wspaniała”.

Jeffrey Lord – były współpracownik Ronalda Reagana i Jacka Kempa. Komentator CNN