Z sondażu przeprowadzonego  między 18 a 20 stycznia 2016 r. przez Emerson College wynika iż dziesięć dni przed wyborami w Iowa faworytem wyborców Republikanów w Iowa jest Donald Trump, który utrzymuje przewagę 10 punktów nad swoim rywalem senatorem Cruzem z Texasu.

Donald Trump uzyskał 33 proc. poparcia wyborców Republikanów w Iowa. Teda Cruza popiera 23 proc. wyborców. Na trzecim miejscu znalazł się sen. Marco Rubio z 14 proc.  Pozostali kandydaci do nominacji Republikanów uzyskali jednocyfrowe poparcie – Carson 9 proc. a reszta mniej niż 6 proc. Rick Santorum, który w 2012 wygrał prawybory w Iowa tym razem uzyskał mniej niż 1 proc.

 

Duży elekorat negatywny w Iowa w 2016 r.

Wszyscy trzej faworyci mają jednak bardzo silny elektorat negatywny, który świadczy o tym, że wyborcy nie są zadowoleni z kandydatów. Do niechęci wobec Trumpa przyznało się 57 proc. badanych, a do Cruza i Rubio odpowiednio 54 i 47 proc.

Największym poparciem wśród Demokratów w Iowa cieszy się Hillary Clinton z 54 proc. A sen. Sandersa popiera 42 proc. badanych. Głosy niezależnych wyborców rozkładają się odpowiednio 36 i 44 proc. na obu kandydatów. Niechętnych wobec Clinton jest 53 proc. badanych wyborców.

Z badania wynika też, że 66 proc. respondentów nie zna nikogo kto wyznawałby Islam, a 28 proc. nie ma znajomych wśród osób pochodzenia latynoamerykańskiego.

Sondaż był przeprowadzony na próbie 258 wyborców Demokratów i 271 Republikanów.